Různá provedení a typy hodin

V parcích, prolukách, na zahradách apod. můžeme instalovat klasický typ vodorovných, svislých, rovníkových nebo vícenásobných hodin na sloupcích či soklech nebo je můžeme sestrojit jako nedílnou součást okolí. Vystačíme pak jen s dlaždicemi či sloupky namísto hodinových čar. Ukazatel může být buď součástí hodin nebo si můžeme posloužit sami - ukazatelem může být přímo návštěvník.

Pro ilustraci použiji obrázků jak z tuzemska i ze zahraničí. Výběr byl proveden tak, aby znázornily základní možnosti řešení hodin. Samozřejmě není nutno kopírovat uvedená provedení. Jsou možné jejich různé variace. Výsledná podoba hodin také závisí na pracnosti, technologických (kamenické či kovářské práce) a finančních možnostech zájemce. Jednotlivé obrázky se zvětší, pokud na ně kliknete.

Na sloupcích

Hodiny řešené na sloupku či soklu mají výhodu v tom, že mohou být vyrobeny v pohodlí dílny. Při jejich instalaci je nutno zajistit svislost či vodorovnost číselníků a správné zorientování směrem ke světovým stranám (jižnímu směru).

kombinace vodorovných a svislých kombinace vodorovných, svislých s východním a západním číselníkem kombinace vodorovných a svislých s korekční křivkou kombinace vodorovných a svislých s východním a západním číselníkem
polární prstencové polární s válcovým číselníkem polární s válcovým číselníkem kulové hodiny se hřeby
rovníkové - letní číselník rovníkové - zimní strana rovníkové z Drummondville rovníkové na sloupku
rovníkové polární prstencové polární rovníkové z Rovné - bez ukazatele

Hodiny mohou být navrženy na svislou jižní zeď, která je v přírodě uměle vytvořena.

svislé jako upomínka na Berlínskou zeď nahoře hodiny; dole korekční křivka, obratníky a přímka pro rovnodennost svisle celkový pohled na předchozí

Na zemi

Zemní hodiny mohou být řešeny jako vodorovné nebo analematické hodiny.

vodorovné pro dětské hřiště vodorovné s kovovými prvky vodorovné s posezením vodorovná i s odpočívajícími
vodorovné na dlážděném pódiu analematické s posezením analematické analematické

Pro správnou funkci analematických hodin musí stát osoba (ukazatel) na stupnici ve správném místě dle kalendářního období.

Existují analematické hodiny, kde je kovový ukazatel řešen jako přenosný. Otázkou je, jak ukazatel "ohlídat" aby na stanovišti hodin vydržel.

Zajímavé je také řešení vodorovných hodin, kde ukazatelem je návštěvník. Pro správnou funkci hodin v tomto případě musí být vyznačeny hodinové čáry. Fungují pak na principu hodin s gnómonem. Rozhodující pro odečet času je totiž konec stínu. Na zemi pak musí být stupnice, aby osoba dle svého vzrůstu věděla, kam se má postavit.

stupnice analematických hodin další stupnice každý se musí postavit dle velikosti obr. chybí

Někdy chceme, aby hodiny splynuly s přírodou a stly se její nedílnou a nenásilnou součástí. V tom případě použijeme co nejvíce přírodních prvků (travnatý pažit, kameny, ...).

přírodní z Greenwiche opět přírodní vodorovné v přírodě další vodorovné
analematické v přírodě při stavbě analematické v činnosti analematické se líbí i dětem



šipka na úvod kliknutím na šipku
přechod na úvodní stránku