Proč si sluneční hodiny pořídit

Polští kolegové na stránkách uvádějí hned osm důvodů, proč si sluneční hodiny pořídit.

 1. Sluneční hodiny nezaměnitelným způsobem ozdobí Váš dům či okolí.
  Mohou být navrženy a realizovány pouze pro Vás. Na žádném jiném místě na Zemi nebudou takové, jako u Vás. Chcete vědět proč?.
  Lidé v obci Vás třeba nebudou znát jménem, ale přestanete být anonymní. Budete "ten z domu s hodinami."
 2. Mají praktický význam.
  Nemusí být jen ozdobou. Hodiny správně navržené a realizované precizním způsobem a s velkou důkladností mohou ukazovat nejen hodiny (půl či čtvrthodiny), ale i datum.
 3. Mohou se stát skvělou reklamou Vaší firmy.
  Díky originálnímu a neopakovatelnému vzhledu se mohou jakékoliv sluneční hodiny (třeba i ty nejmenší - přenosné) stát jedinečným nositelem reklamy Vaší firmy. Na sluneční hodiny lze umístit libovolné znaky a symboly. Mohou být ozdobeny oblíbeným heslem nebo citátem.
 4. Proslavíte své jméno na stovky let
  Sluneční hodiny mohou být dílem, které přežije stovky let. Kvalitní materiály a vysoká kvalita zhotovení jsou zárukou toho, že hodiny budou sloužit dalším generacím a připomínat Vaše jméno - jméno jejich sponzora.
 5. Čas dostane úplně jiný význam
  Nebudete již s úlekem hledět na hodinky. Přestanete se bát plynoucího času. Poprvé na vlastní oči budete mít příležitost sledovat čas
 6. Naučíte se mnoho nového
  Kromě estetických hodnot jsou sluneční hodiny také zdrojem vědy o otáčejícím se světě. Je to důkladný obraz vzájemných pohybů Země a Slunce.
 7. Stanete se účastníky silné a dlouhé tradice
  Sluneční hodiny mají několik (a dokonce možná více než deset) tisíc let tradici. Jsou to celá pokolení lidí žijících s poznáním a porozumněním zásad světa ve kterém žijí. Investováním do slunečních hodin se stanete součástí této tradice.
 8. Zaručený údiv na tváři sousedů

Z čeho vyplývá, že Vaše sluneční hodiny budou jedinečné

Správně navržené a realizované sluneční hodiny jsou velmi precizním časoměrným přístrojem. Aby bylo dosaženo perfektního konečného vzhledu je nutno přihlédnout k místním podmínkám, z kterých vyplývá, že vyprojektované hodiny jsou spojeny s místem, pro které byly navrženy. Základními takovými podmínkami jsou:

Kromě toho mohou Vaše hodiny obsahovat další symboly, údaje, text, obrázky ... umístěné dle Vašeho "gusta":

Při rozhodování o vzhledu budoucích hodin můžete volit různé technologie jejich zhotovení (malované, kovové, ..), jemnost časové stupnice (jen celé hodiny, dělení na půlhodiny či čtvrthodiny, ...), barevnost číslic a čar, typy číslic (římské, arabské), použitý čas (letní, čas po zbytek roku) atd.
Díky tomu si můžete být jisti, že NIKDE na světě NEBUDOU SHODNÉ HODINY jako ty Vaše.

V následujícím uvidíte 3 různé obdoby svislých číselníků pro shodné stanoviště (co řádek, to jiný případ/stanoviště). V případě černobílých náčrtů je třeba si uvědomit, že různobarevným provedením se zvětší odlišnost jednotlivých návrhů.

Číselník se zdobenou stuhou
Číselník ve čtvercovém rámu
Číselník s jednoduchou stuhou
Široká stuha
Uzší stuha
Kruhové
Půlhodiny_3 kalendářní čáry
Čtvrthodiny_7 kalendářních čar
S obdélníkovým rámem
Ciselnik kopírující tvar střechy
Bez rámečku
V rámečku