Sluneční hodiny v architektuře

U nás se slunečních hodin v architektuře využívá velmi málo. V zahraničí se vyžívají pro různé příležitosti. V Londýně vznikly hned čtvery sluneční hodiny na počest milénia (v roce 2000), další hodiny tam vznikly na počest padesátiletého jubilea panování královny Alžběty II.

Většině autorů slunečních hodin chybí tvůrčí invence. Pokud architekt či umělec má gnómonické znalosti, mohou vzniknout sluneční hodiny nevšedního provedení. Příkladem mohou být hodiny dále uvedených architektů.

Robert Lee Adzema

Jméno Robert Adzema je mezi slunečními hodináři známé. Narodil se v roce 1944. Svou první skulpturu slunečních hodin vytvořil již v roce 1976.

V roce 2001 obdržel cenu Severoamerické společnosti NASS a v prosinci 2001 o jeho činnosti vyšla informace ve zpravodaji této společnosti. Tam byla uvedena jeho fotografie a seznam jeho významných slunečních hodin.

přebírání ceny R. L. Adzema při práci

Většinu děl vytvořil v USA, kde žije. V roce 1986 v rámci mezinárodního sympozia vytvořil "digitální" sluneční hodiny ve Slovinském Mariboru.

R. L. Adzema - Maribor digitální' - Maribor

Po téměř detektivní práci jsem zjistil, že jedny sluneční hodiny vytvořil i u nás. Bližší informace viz webové stránky hodiny Roberta Lee Adzemy u nás. Na následujícím obrázku je jejich původní vzhled.

hodiny v Lemberku

O své činnosti píše na stránkách http://www.robertadzema.com/.

Na ukázku některé z jeho hodin.

R. L. Adzema R. L. Adzema

Na přednášku přišel jeden z těch, který je v současné době pro sluneční hodiny zapálen. Uvidíme, zda mu to vydrží.

R. L. Adzema R. L. Adzema R. L. Adzema R. L. Adzema

Santiago Calatrava

Santiago Calatrava Valls je španělský architekt, inženýr a umělec. Patří mezi elitní světové návrháře. Jeho hlavní kancelář sídlí v Curychu ve Švýcarsku a další kanceláře má v Paříži, Valencii a New Yorku.

Jeho avantgardní díla v sobě mísí prvky architektury, sochařství, inženýrství a statiky. Calatrava vyniká zejména v návrhu mostů, kterých za svou kariéru realizoval několik desítek.

Přehled všech aktivit uvádí na svých stránkách.

V přehledu jeho mostů najdeme též Sluneční most.

pylon mostu jako ukazatel

Pylon mostu, z kterého vedou ocelová lana, slouží jako šikmý ukazatel slunečních hodin. V okolí pylonu jsou umístěny hodinové značky.

dílo Calatravy focení hodinové značky stín na značce

 

Sluneční hodiny dokázal zakomponovat také do stavby budov. Šikmý ukazatel slunečních hodin je součástí telekomunikační budovy.

dílo Calatravy detail spodní části

Yukio Ono

Prof. Yukio Ono je předsedou japonského spolku slunečních hodinářů, který má více než 60 členů.

Profesí je architekt. Slunečním hodinám se věnuje přes 30 let. Osobně jsme se setkali v červenci 2015 při jeho návštěvě Prahy. Tehdy mu bylo 69 let.

setkání

Ukázal jsem mu hodiny v Klementinu, na Malostranském náměstí (včetně trojice hodin v Matematicko-fyzikální fakultě), u Malířů, na Petříně a v Kinského sadech.

při focení focení na Petříně

Je autorem knížky "Fascinations of Sundial". Řada obrázků je převzata z této knížky.

obal knihy

Ze vzhledu některých hodin je patrné, že je vytvářel umělec.

hodiny na obří židli hodiny na očích
hodiny na krychli válcové
na lavičce hodiny na budově školy

 
šipka na úvod kliknutím na šipku
přechod na úvodní stránku