Informace o tom, které z hodin na světě jsou největší, se různí.
Dle jednoho zdroje jsou největší hodiny v Jaipuru, v Indii. Jsou součástí observatoře postavené v roce 1730. Ukazatelem (polosem) hodin je schodiště dlouhé asi 60 metrů a vysoké 30 metrů. Jeho stín se pohybuje po polokruhovém rovníkovém číselníku s rychlostí cca 1 centimetr za 10 sekund (30 cm za 5 minut).
Dle jiného pramenu jsou největší hodiny ve Švédsku s průměrem číselníku 37,6 m. V Iránském Meškinšachr(u)? budou zhotoveny ještě větší s průměrem číselníku 50 m.
Snad největší hodiny byly v městečku Mont Saint Michel na severozápadu Francie (48° 37¢ 40² N, 1° 30¢ 29² W), které bylo součástí číselníku. Jejich gnómonem byla kostelní věž, která měla vůči číselníku výšku 170 m a číslice měly velikost 20 m.
Ano, čtete dobře. Městečko bylo uvnitř číselníku. Zajímavosti o nich jsou na francouzských stránkách.
Tato rarita byla k vidění v severozápadní Francii. Autoři nápadu řekli: "Mont St. Michel je ideální místo pro sluneční hodiny, či přesněji gnómon. Chybělo pouze přidělat číslice pro možnost odečtení časového údaje."
Sedm římských číslic (IX - III) bylo rozmístěno ve volné přírodě v délce 1 125 m v okolí městečka. Instalace číselníku trvala 3 týdny. Na základě triangulačního zaměření ji provádělo snad 80 osob po dobu 3 týdnů.
Pro názornost: číslice I je tvořena 24 deskami, každá o velikosti 1 m². Protože číslice jsou umístěny na volném moři, jsou zakotveny celkem na 450 pilotech. Při přílivu jsou zřejmě číslice ponořeny pod vodou. Je proto nutná prakticky denní údržba.
Kolmý ukazatel (věž na ostrově) uvidíte i dnes. Číselník hodin umístěný v moři již ale neuvidíte. Hodiny byly "zkompletovány" v rámci projektu Land Art (umění v krajině). Byly funkční několik týdnů okolo podzimní rovnodennosti v roce 1988.
Na stránkách jsem objevil další "největší sluneční hodiny". Jsou v městě Groningen v Nizozemském království.
Délka šikmé strany domu (ukazatele) je snad 52 metrů.